Uoči 30. obljetnice akcije sinoć je u Kneževoj palači predstavljena knjiga “Vojna akcija Jaguar 1992.: arhivsko, medijsko i memoarsko gledište”. U knjizi trojice autora, Josipa Čerine, Romana Domovića i Tomislava Šulja, kroz tri različita pristupa i perspektive donosi se detaljan prikaz tijeka akcije Jaguar, te posljedica i značaja akcije na tom području.

Prvi dio knjige sadrži detaljnu raščlambu događaja koji su neposredno prethodili akciji Jaguar kao i provedbe akcije koju su autori napisali, koristeći arhivsko gradivo srpskih snaga, prije svega 9. korpusa JNA. Posebnu vrijednost u prikazu i kronologiji akcije Jaguar autor je donio uspoređujući primarne arhivske izvore i relevantnu literaturu s iskazima sudionika akcije Jaguar koji se nalaze u posebnom dijelu knjige. Razumijevanju konteksta zbivanja te posljedica topničkoga djelovanja srpskih snaga tijekom akcije Jaguar po civilnim ciljevima u gradu Zadru i široj okolici doprinijeli su i dijelovi medijskih izvješća u vrijeme trajanja akcije koji su detaljno opisani u zasebnom, drugom dijelu knjige.

– U knjizi je obrađeno arhivsko gradivo, medijski prilozi koji su iz realnog vremena, i prikupljeni su iskazi od hrvatskih branitelja akcije Jaguar, istaknuo je sinoć jedan od autora Josip Čerina.

Treći dio knjige donosi iskaze 33 sudionika akcije Jaguar koje su autori prikupili krajem 2021. te predstavljaju vrijedno memoarsko gradivo popraćeno brojnim fotografijama koje su oni ustupili na korištenje.

– Iz knjige možemo iščitati jedan veliki entuzijazam hrvatskih branitelja koji unatoč mnogim problemima stišću obruč oko agresora. Zahvaljujući njihovoj akciji grad Zadar i cjelokupan promet Jadranskom magistralom napokon su postali sigurni, istaknuo je Tomislav Šulj.

Polaganjem vijenaca na Gradskom groblju jutros je započelo obilježavanje 30. obljetnice oslobođenja brda Križ

Nakon toga, predstavnici branitelja, sudionici akcije i predstavnici lokalne i državne vlasti sudjelovali su na svečanoj akademiji koja se održala na samom brdu Križ. Tadašnji zapovjednici 159. brigade i organizatori akcije Frane Šarić i Ivan  Vitanović  prisjetili su se ratnih zbivanja tih dana u svibnju 1992. i akcije koja je bila od iznimne važnosti za Zadar i neposrednu okolicu.Akademiji su nazočili i izaslanik ministra branitelja, državni tajnik Špiro Janović, izaslanik ministra obrane, državni tajnik Branko Hrg, župan Bžidar Longin, gradonačelnik Zadra Branko Dukić, načelnik općine Bibinje Šime Sekula, zapovjednik PU zadarske Anton Dražina i brojni drugi uzvanici.

Gradonačelnik se ovim riječima osvrnuo na akciju Jaguar: 

– Ovo je brdo bilo ono neprijateljsko uporište s kojeg je dolazilo razaranje, ranjavanje i smrt u naš grad, u naša mjesta, pa i ona otočna. O toj vojnoj pobjedi naših branitelja  i njenom utjecaju na daljnja zbivanja na bojišnici upravo smo čuli.  Svi sudionici akcije, nadam se da još uvijek osjećate ponos i zahvalnost Zadrana. Nama ne trebaju legende i mitovi, povijesne činjenice veće su od njih. Ali ih treba ponavljati. Zato posebno zahvaljujem svima koji su sudjelovali u izdavanju knjige koja dokumentacijski i kroz riječi izravnih sudionika svjedoči o vojnoj akciji Jaguar.

Gradonačelnik se ovim riječima osvrnuo na akciju Jaguar: