Vrijeme je rezidbe,pa bih onima koji koji imaju sortu Orkulu-Oblicu,a ima ih puno, prenio neke podatke do kojih sam doŔao iz literature.
Orkula je sorta koja je jako neredovita,slaba joj je oplodnja,slabo otporna na bolesti,mlada stabla su osjetljiva na suÅ”u,jako reagira na rezidbu stvaranjem mnoÅ”tva vodopija,plodovi su vrlo osjetljivi na transport i duže čuvanje…Kad se sve ove loÅ”e karakteristike znaju,a svi ih znaju,pravo je čudo da je Orkula u nekim krajevima bila zastupljena i preko 90%,na svu sreću ta brojka se smanjuje,većina vlasnika je krenula u precjepljivanje Orkula,pa čak i vađenje stabala i zamjenjivanjem sa drugim otpornijim i rodnijim sortama.
Nedavno čitam novi broj časopisa “Moje masline”,to je list koji izdaje maslinarska udruga PičuÅ”a iz Piska, u kojem na stranicama koje donose rang listu sorti(svaku godinu uredno bilježe prinose sorti svojih članova),kaže:

Od ukupnog broja ocijenjenih stabla prevladava Oblica.Njezina zastupljenost u 2016 g. je 51.9% dok je zastupljenost drugih sorti 48,1%.Primijećen je lagani pad zastupljenosti sorte Oblice,ali joÅ” smo daleko od postavljenog cilja da njezina zastupljenost u maslenicima ne prelazi 1/3 ukupnog broja stabala.Prosječna ocjena Oblice u 2016 g. je 1.69 a zbirna ocjena od 2008 g. je 2,23.Zamislite da je njezina ocjena u prosjeku drugih sorti,članovi naÅ”e udruge imali bi 100% viÅ”e kilograma ploda,a naravno i ulja.

Inače,zbirna ocjena sorti od 2008 godine kaže da je prva Levantinka,potom Lečino,Coratina…..

Nedavno mi je u ruke doŔao i rad grupe agronoma koji su na zadarskom području vodili istraživanje na temu masline
Studija maslinarske proizvodnje
i
kompleksne proizvodnje maslina

U kojo na temu rezidbe maslina kaže:

Treba naglasiti da pojedine sorte imaju prirodno svojstvo da stvaraju pojedini uzgojni oblik ili njemu najviÅ”e sličan ili se teÅ”ko oblikuje,te da postoje sorte koje se lako prilagođavaju različitim uzgojnim oblicima .Na primjer sorta oblica je sorta koja po svojo prirodi naginje stvaranju oblika kugle i u druge oblike je teže pretvoriti.

Dakle ako već imate Orkulu i želite je i dalje imati(kao tercijarni relikt)preporučam da smanjte razidbu na najmanju moguću mjeru,bez otvaranja sredine kroÅ”nje,na Å”to ona reagira stvaranjem mnoÅ”tva izboja-vodopija,jer želi obnoviti naruÅ”eni oblik kugle.rezidba se mora svesti na lagani rez unatrag,prorjeđivanje kroÅ”nje i minimalno uklanjanje izrođenih grančica,samo onih koje se zavrnu premu untra.Taj termin “izrođenih grana” je malo preuveličan,jer u principu svaka rodna grančica uvijek izbaci tokom ljeta produžetak grančice koje će dogodine opet donijeti rod,pa prilikom rezidbe dobro promislite koja grančica će donijeti rod a koja neće.Ako se Orkula oreže vrlo umjereno,ako joj ne naruÅ”imo njen prirodni oblik,onda je takvo stablo manje Å”okirano i otpornije je i na bolesti i nametnike-Ako imate orkule koje su zbog loÅ”e rezidbe otiÅ”le puno uvis preporučam oÅ”tru rezidbu sredine kroÅ”nje,prikraćivanje grana-ne totalno otvaranje sredine.
I preporuka za rezidbu svih sorti maslina,uvijek rezidbu počnite od vrha prema dolje,tako vam masline neće poći “uvis” sun