Prije točno 27 godina svoj život na oltar Domovine položio je Franko Lisica, mladić iz Bibinja star tek 23 godine. Pripadnik specijalne policijske postrojbe poginuo je 2. svibnja 1991. na brdu Štrkovača iznad Polače. Franko je prva žrtva četničkog terora, paravojnih postrojbi odmetnutih Srba i JNA, u zadarskom kraju.

Prisjećanje na lik i djelo hrvatskog viteza, paljenje svijeća, polaganje vijenaca i molitva pred nekoliko stotina nazočnih, kojih je svake godine sve više i više, održano je na mjestu pogibelji na brdu Štrkovača kod spomen poprsja postavljenog 1996., rad akademskog kipara Dragana Kwiatkowskog iz Zadra.

Franko Lisica je postao simbolom borbe i patnje hrvatskoga naroda za svoju neovisnost. Franko, junak Domovinskog rata, volio je svoje Bibinje, poštovao je ljude, a oni su mu jednakom mjerom uzvraćali. Ni dugih 27 godina nije uspjelo izbrisati sjećanje na Bibinjca koji bi danas imao 50 godina, brojnu djecu, baš kao i šestero braće i sestara: Željko, Tome, Marin, Branka, Marija i Ana.

– Franko je bio dobar čovjek, istinski vjernik, vjeran svom narodu i svojoj domovini. Makar je imao kratak životni vijek ostavio je znakovit trag, kao sasvim običan 23-godišnji mirni mladić, koji je katkad znao napisati poneki stih, baviti se sportom, pa čak zaviriti znalački i u političke konotacije ondašnjega doba, govore Frankova braća, Željko, Tome, Marin.

Obilježavajući Dan općine i 27-godišnjicu pogibije hrvatskog viteza Franka, u noći s ponedjeljka na utorak, točno u četiri sata u noći s Trga dr. Franje Tuđmana u Bibinjama, pedesetak mještana, uglavnom mladež i pripadnici bibinjske navijačke skupine Patrioti, krenulo je u 32 kilometara udaljenu Polaču u koju su došli nakon sedam sati pješačenja.

Članovi mnogobrojne Frankove bliže rodbine prvi su položili cvijeće i zapalili svijeće. Bili su to tako dojmljivi trenuci kad nitko od nazočnih nije mogao sakriti tugu i suze u očima.

Izaslanstvo PU zadarske predvodio je načelnik Antun Dražina, a policijske postaje Benkovac i Biograd na Moru, zapovjednici Marijo Brzoja i Petar Strmota.

Izaslanstvo općina Bibinje i Polača su predvodili načelnici Bruno Bugarija i Tomislav Prtenjača. Vijence su položili i izaslanstva Udruge specijalaca Domovinskog rata Poskoci Zadar i županijske Udruge prvi hrvatski redarstvenik. Vijenac su položila i svijeće zapalila bibinjska mladež i navijačka skupina Patrioti te Općinski odbor HDZ-a općine Polača predvođeni Viktorom Vitom Prtenjačom, predsjednikom.

Molitvu odrješenja kod spomen-obilježja održao don Martin Jadreško, novi kapelan kapelanije Sv. Filipa i Jakova zadarske Policijske uprave. Na kraju obreda nekoliko stotina nazočnih predvođeni don Marinom otpjevali su tradicionalnu duhovnu pjesmu “Kraljice neba, radujte se”

tekst perneseno iz Zadarskog lista

foto Leo Banić